Портал в режимі тестування та наповнення
Картографічна пропаганда 4
Опубліковано 11 листопада 2014 року о 21:02

Друзі,

Сьогоднішній випуск рубрики "Картографічна пропаганда" від Кирила Галушка присвячений тому, яку роль відіграв
Російський генеральний штаб у визначенні меж українських етнічних земель у другій половині XIX століття

Одним з усталених міфів російської пропаганди є те, що українців “вигадав” австрійський генеральний штаб під час Першої світової війни. Австрійці, начебто, “перетворили” частину росіян, що мешкали в Галичині, на “нову націю”, метою якої було б зламати єдність російського народу. Але у формуванні території України набагато більшу роль відіграв Генеральний штаб Російської імперії, а точніше його картографічні та статистичні відділи.

Після польського повстання 1863 року для Санкт-Петербургу стало зрозумілим, що поляки використовують історичні кордони Речі Посполитої всупереч етнічному складу її колишніх територій. Бо за загальною статистикою було зрозумілим, що там мешкають не лише поляки, але й білоруси та малороси — “племена російського народу”. Необхідно було провести межі між різними народами і племенами, аби довести штучність польських претензій та визнати історичну обгрунтованість влади Російської імперії.

Через це дані “ревізій” (переписів платників податків) 1860-1870-х років були збагачені даними про мову. Це дозволило намалювати карту етнічних меж, де „закінчувалися“ поляки і „починалися“ білоруси та малороси. Але це загальне правило торкалося й великоросів (росіян). Відповідно, внаслідок старанної праці офіцерів Генерального штабу вдалося оформити “Етнографічну карту Європейської Росії”, де чітко визначено простір малорусів-українців з усіх напрямів. Це був 1874 рік. Карта вийшла під авторством визначного російського етнографа та статистика, полковника Генерального Штабу Олександра Ріттіха. Після цього протягом 40 років ця карта поширювалась в навчальних виданнях Російської імперії. Межі України були доволі чітко окреслені, і навряд чи після цього хтось заперечить, що кордони України 1917-1918 р. були кимось вигадані. Цю карту знали всі випускники російських гімназій, зокрема В.Ленін та Й.Сталін. Тому суперечки з приводу територіальних “подарунків” радянських вождів Україні виглядають штучними.

Нота бене. Крим тут - у жовтому кольорі татар. Південна Херсонщина змальована у російські кольори. Це — т.зв. “помилка Ріттіха”, коли автор карти помилився зі статистикою Таврійської губернії, де, згідно з офіційною статистикою, на території сучасної Херсонщини більшість складали все-таки малороси-українці.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux