Портал в режимі тестування та наповнення
Картографічна пропаганда 5
Опубліковано 11 листопада 2014 року о 21:06

Друзі,

Традиційно у середу черговий випуск рубрики "Картографічна пропаганда" від Кирила Галушка.

Мапа, яка потрапила в Українську Конституцію

Минулого разу ми писали про те, що створення етнографічних карт у середині ХІХ століття дозволило окреслити етнічний ареал малоросів-українців. Але ми згадували переважно про землі, що входили до складу Російської імперії. Проте лишалася ще й Австрія. Там мешкало майже три мільйони українців, які мали офіційну назву «русини» (ruthenen).

Національне питання в Австрійській імперії вимагало чітко розібратися: де який народ живе, і місцеві переписи на десятиліттям раніше, аніж в Росії, почали цікавитися не лише конфесією, але й мовою підданих Габсбургів. Фундаментом усіх подальших досліджень етнічного складу держави стала праця Карла Черніга (Karl Czernig) «Етнографія Австрійської монархії» (1855–1857). До монографії Черніга була додана вишукано виконана «Етнографічна карта Австрійської монархії», яка окремо вийшла у 1857 р. Надалі на цю ґрунтовну карту чекатиме цікава доля, бо вона буде згаданою у тимчасовій конституції Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР).

Розпад Дунайської монархії спричинив збройну боротьбу між новими державами за спірні території. Але територіальні претензії можна було обгрунтовувати не лише силою багнета, але й фактором розселення народів, який був відомий ще за Австро-Угорщини. Цей принцип виглядав «більш об’єктивним». Тому «Тимчасовий основний закон про державну самостійність Українських земель клишньої Австро-Угорської монархії», ухвалений 13 листопада 1918 р., визначав межі ЗУНР так: «ГРАНИЦІ. Простір Західноукраїнської Народньої Республики покривається з українською суспільною етнографічною областю в межах колишньої Австро-Угорської монархії, то є з українською частиною колишніх австрійських коронних країв Галичини з Володимирією і Буковини, та з українськими частями колишніх угорських столиць (Комітатів): Спиш, Шариш, Земляни, Уг. Берег, Угоча і Марморош, як вона означена на етнографічній карті Австрійської монархії барона Карла Черніга (Ethnographische Karte der osterreichischen Monarchie, entworfen von Karl Freiherrn Czernig, herausgegeben von der k.k. Direktion der administrativen Statistik, Wien 1855 Masstab 1:864.000)».

Цілком можливо, що це – єдиний прецедент згадування карти в основному законі держави.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux