Портал в режимі тестування та наповнення
Картографічна пропаганда 8
Опубліковано 09 лютого 2015 року о 10:42

Друзі,

Історик Кирило Галушко підготував для нас матеріал до чергового випуску рубрики «Картографічна пропаганда» з багатьма цікавими фактами про роль картографії у воєнний час та місце України на політичній карті Європи після Першої світової війни.

Перша світова війна, яка почала збирати свій кривавий врожай сто років тому, починалася так само, як і усі війни до неї. Кожна сторона вірила у швидку перемогу, і її картографічна пропаганда робила з війни “комічне зображення” (карта 1). Потім минав рік, і мільйоном солдатів ставало менше. Сміх почав поступатися жахам: «що з нами зроблять вороги, коли переможуть?» Тому варто порівняти картографічні мотивації до воюючої спльноти - “комічну карту” та “страшне майбутнє після війни” (карта 2). Останнє було намальовано для моряків австро-угорського флоту. І, варто зізнатися, там дещо таки вгадали: але для кордонів вже після ДРУГОЇ світової війни. Тож і такі картографічні фантазії — річ не без користі.

А що ж трапилося з українцями? Їх не передбачала ані “комічна” карта, ані “ляклива”. Але на початку 1917 р. у Росії відбулася революція. Після цього темп подій в Україні був десь такий самий, як у 2014 році. Те, у що неможливо було повірити ще буквально вчора, ставало реальністю просто на очах, — і у хорошому, і у поганому сенсі. Російська імперія, яка почала називатися тепер “республікою”, розпадалася швидше, аніж встигала перейменовуватися. Поки хтось вірив у її демократизацію, владу у ній вже захоплювали більшовики, які створювали цілий “новий світ”, у якому “звільнення національностей” могло бути лише прелюдією до їх розчинення у новому комуністичному суспільстві. Останнє також створювала Росія. Україні там місця не було — хіба що у деклараціях про “вирішення національного питання”.

У грудні 1917 р. на Київ наступають більшовицькі війська. Їхнім ворогом була Українська Народна Республіка (УНР), яку проголосили щойно у листопаді. Вона містила ті губернії колишньої Російської імперії, які мали більшість українського населення. Її кордони нам тепер добре знайомі як східні кордони сучасної України, бо більшовицька альтернатива 1917 р. (“Радянська УНР”) не пропонувала інших меж. Архівні документи, зокрема кінця 1917-початку 1918 рр., кажуть нам, що не було ніяких “дарунків для Україні” територій (Донбасу чи Півдня) “від Леніна” або “від Сталіна” тоді або пізніше. Територія України навіть у радянській візії продовжувала спиратися на етнічну статистику ще царської доби. Ніхто межі України не оскаржував. А якщо цікаво подивитися, як виглядала територія України, вперше визнана міжнародно-правовою угодою, — то дивимося карту 3: “Карта України” (Відень, 1918). Вона створена за підсумками підписання Брестського миру між УНР та Центральними державами (Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія, Туреччина) у лютому 1918 р.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux