Портал в режимі тестування та наповнення
Картографічна пропаганда 11
Опубліковано 09 лютого 2015 року о 11:10
Друзі,
Картографічні розповіді надихнули наших колег з Посольства України при Святому Престолі: вони натрапили на давні карти українських земель у … Папи Римського!
Галерея географічних карт у Папському палаці Ватикану розписана 40 фресками географічних карт із зображенням колишніх володінь Католицької церкви і найважливіших регіонів Італії та Європи часів Папи Григорія XIII (1572-1585). Детальні карти були зроблені на замовлення Папи Григорія XIII в майстерні картографа і математика Іґнаціо Данті з Перуджі.
Пропонуємо вашій увазі карти, на яких зображені землі, що належать до території сучасної України та сусідніх держав. Цікаво, що на карти нанесені не лише географічні дані, але також історичні події, пам'ятники і особливості змальованих місць.
Карта 1
“UNGARIA, POLONIA Olim sarmatia religione humanitate scientia bonarum artium insignis pascuis idonea melle et sale fossili abundans”
Пояснювальний напис до карти звертає увагу на те, що колись ці землі були Сарматією. Вказується на наявність високого рівня розвитку культури, науки та мистецтв. Зазначено також, що ця територія багата на мед, сіль та поклади корисних копалин.
На карті, зокрема, зазначені назви Волинь (Volhinia), Поділля (Podolia), Покуття (Pokucze), також позначено десятки українських міст, в т.ч. Київ. Доцільно звернути увагу на те, що на карті також є напис Росія (Russia), який вживається для позначення західної частини сучасної території України.
При цьому на карті немає жодної згадки про Московію, яка зображена на окремій карті (див. Карта 2).
Карта 2
“MOSCOVIA Regio plana et nemorosa paludibus referta fluminibus irrigua”
Пояснювальний напис до карти звертає увагу на те, що зображена територія є рівнинною, лісистою, болотистою з значною кількістю рік.
На карті позначено Новгородське князівство (Nouogardia ducatus), Смоленщина (Smolentzhia) та Московське князівство (Moscovia ducatus).
Карта 3
“Scythaenunc tartari equitandi et sagittandi peritia clari munitas urbes pauci incolunt plaustra ac tentoria animalium coriis cooperta pro domibus habent”
Пояснювальний напис до карти звертає увагу на те, що колись на цих землях жили скіфи, а тепер – татари, характеризуючи яких вказується на їх знання мистецтва верхової їзди та стрільби з лука, а також на те, що вони практично не проживають у містах, а, натомість, використовують як житло вози та намети вкриті шкірою тварин.
Карта містить частину Московського князівства (Moscovia ducatus), а також показує території інших князівств і землі Татарів.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux