Портал в режимі тестування та наповнення
Картографічна пропаганда 3
Опубліковано 29 жовтня 2014 року о 20:53

Випуск рубрики "Картографічна пропаганда" від Кирила Галушка.

Середина XIX століття: поява на мапах європейських народів

Після Великої французької революції гасла свободи для народів поширилися Європою. Через півстоліття, у 1848 році це викликало нову хвилю європейських революцій - «Весну народів». Однак ще напередодні «весни» виникали труднощі з тим, де саме знаходився кожен народ, який прагнув свободи. Якщо межі розселення народу збігалися з кордонами держави, це все спрощувало. Французи боролися за свободи в окремій Франції, німці – у Німеччині… Але ж на відміну від Франції, Німеччини як держави ще не було. Німці намагалися об’єднатися у межах простору розселення свого розселення: Прусії, Баварії, Гановеру, Вюртембергу. Італійці жили у П’ємонті, Сицилійському королівстві та Папській області (ще не Ватикані) та в Австрії.

Аналогічна проблема виникала й з українцями. Вони жили в Російській та Австрійській імперіях. У першій вони офіційно називалися «малороси» (malorosy, little russians), а у другій – «русини» (ruthenen). Саме у 1840-х роках формувалася сучасна етнічна карта Європи, яку малювали передусім лінгвісти. На карті 1 (Британія, 1843) ми бачимо уявлення, що існували до появи лінгвістичних мап. У далекому від сходу Європи Лондоні увесь схід континенту виглядав, як на наш час, дуже химерно. Жодний етнічний кордон не відповідав реальності. Існують загадкові «угорці-словяни» (Magyar-Sclav), татари заселяють землі, на яких ніколи не жили, поляки живуть на половині України, по Дніпру проходить межа народів.

На карті 2 ми бачимо ті здобутки лінгвістики, які до сьогодні стануть основою наукових уявлень. Це – карта фундатора славістики Павла Шафарика (P.Safarik) «Слов’янські землі» (Прага, 1842). Вона стала основою для етнічних карт Центральної Європи до ХХ століття. Тут нами виділені чорним контуром землі малорусів-українців. Цікаво, що тоді ще виділявся окремий народ «новгородці», який був захоплений московітами у 15-16 століттях. На карті можна помітити як збіги, так і відмінності меж розселення українців у 1842 р. з сучасними межами України у ХХІ ст. На південному сході України території жовтого кольору – це німецька колонізація, а синього – грецька. Крим та узбережжя Азовського моря – татари. Малороси на північному Кавказі – територія Чорноморського козацького війська, українських переселенців на нові, завойовані Росією території.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux